Domy jednorodzinne z poddaszem nadal są bardzo popularne. Domy dworki mają wiele uroku, a aranżacja poddasza daje bardzo efektowne, choć niekiedy trudne do wykonania, projekty. Dom z poddaszem to również okna dachowe, podkreślające jego oryginalną bryłę, a domownikom dające możliwość spoglądania na gwiazdy z własnego łóżka.

Okna dachowe muszą jednak przede wszystkim dostarczyć odpowiednią ilość światła do wnętrza, szczególnie jeśli jest to poddasze użytkowe a pomieszczenia są przeznaczone na stałą obecność mieszkańców.

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa, minimalną powierzchnię okien, jaką trzeba zapewnić w pomieszczeniach mieszkalnych, czyli np. w pokoju dziennym, sypialni itp.

Powierzchnia okien nie może tam być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi, jaka jest w danym pomieszczeniu, bez względu czy wnętrza są na poddaszu, na piętrze, czy na parterze.

Architekci sugerują, żeby powierzchnia okien wynosiła 10% podłogi, dzięki temu wnętrza na poddaszu będą odpowiednio doświetlone światłem naturalnym. Co istotne, wspomniane wyżej rozporządzenie nie określa maksymalnej powierzchni okien, przyjąć można więc, że możemy mieszkać na zupełnie przeszklonym poddaszu (są już bardzo nowoczesne projekty domów, które nawiązują niemalże do „szklanych domów”, o jakich marzył Stefan Żeromski).

Pamiętajmy jednak, że przez okna ucieka ciepło. Nawet jeśli wybierzemy okna energooszczędne to i tak generować będą większe straty niż pełna ściana, a im większa powierzchnia okien tym te straty będą jeszcze większe.