Budowa garażu – pozwolenie czy zgłoszenie

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie definiuje budynki gospodarcze. Według rozporządzenia są to budynki przeznaczone do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi i sprzętu służących do obsługi budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej również do przechowywania środków i sprzętu do produkcji rolnej oraz płodów rolnych.

Widzimy więc, że projekt budynku gospodarczego nie może być traktowany jako garaż. Może pełnić funkcję schowka czy magazynu, być miejscem, gdzie przechowywać będziemy na przykład narzędzia ogrodnicze, ale nie samochód.

Budowa budynku gospodarczego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jeżeli jego powierzchnia nie jest większa niż 25 mkw i jest to domek parterowy, budowę wystarczy zgłosić. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli na działce istnieją już podobne obiekty budowlane, np. jeśli mamy altany ogrodowe, to łączna powierzchnia obydwu budynków nie może przekroczyć 50 mkw.

Garaż jednak nie jest budynkiem gospodarczym. Czy możemy go potraktować jako tymczasowy obiekt budowlany, skoro nierzadko nie jest związany na trwałe z gruntem (np. poprzez brak fundamentów)?