Na tej stronie używamy plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Dodaj firmę za darmo
Przeszukaj artykuły
Reklama
Znajdź firmę tynkarską

Wylewki

Głównym składnikiem wylewki anhydrytowej jest specjalna odmiana gipsu, od której wzięła ona swą nazwę (anhydryt). Jej przewaga nad poprzedniczkami polega głownie na zdolności do samopoziomowania, uzyskana dzięki płynnej konsystencji masy. Gładka powierzchnia jest więc w tym wypadku efektem odpowiedniego wylania zaprawy i nie wymaga dodatkowych starań - jak zacieranie, czego często wymagają cementowe i betonowe jastrychy.
Użycie gipsu jest przyczyną znacznej elastyczności takiego podkładu, który jest przez to odporny na zmiany temperatury w pomieszczeniu i właściwie wykonany nie kruszy się ani nie pęka. Z tych samych powodów wylewka anhydrytowa nie wymaga zbrojenia ani dylatacji. Z kolei wątpliwości budzi jej wytrzymałość, utrzymując się co prawda w przyjętych normach (od 12 MPa w mieszkaniach do 20 MPa w pomieszczeniach gospodarczych i garażu), jednak znacznie niższa niż w wylewkach z użyciem cementu.
Warto też pamiętać, że anhydryt nie jest odporny na wilgoć, a więc ten rodzaj szlichty raczej nie powinien być używany w łazience i innych pomieszczeniach narażonych na częsty kontakt z wodą.

Wylewki samopoziomujące (samorozlewne, niwelujące) nie różnią się od poprzednich składem, ale przede wszystkim właściwościami i sposobem pozyskania zaprawy. W sklepach remontowo-budowlanych dostępny jest szeroki wybór gotowych produktów, sprzedawanych zwykle w 25-kilogramowych workach, które wystarczy wymieszać z wodą (w proporcjach podanych przez producenta) i wylać na powierzchnię stropu. Faktura takiego podkładu sprawi, że rozłoży się on równomiernie na wyznaczonej powierzchni, co jest wadą jedynie wówczas, jeśli chcemy uzyskać spadek w pomieszczeniu, np. w pralni, gdzie zwykle wykorzystuje się wpust podłogowy. Wśród składników takiej wylewki można czasem znaleźć wzmacniające ją mikrowłókna. Bardzo często tego typu masy samopoziomujące stosuje się jako uzupełnienie wcześniej wylanego jastrychu dla idealnego wyrównania powierzchni przeznaczonej pod podłogę.


Podkłady umieją pływać i grzać

Kładzenie czy też rozlewanie wylewek jest czynnością wymagającą sporej wprawy i wiedzy. Musimy określić, jakiej grubości podkład będzie optymalny w danym pomieszczeniu i wybrać metodę warunkowaną użytymi w podłożu materiałami i zabezpieczeniami termicznymi i akustycznymi.
Największą popularnością cieszą się tzw. podkłady pływające. Od podłoża dzieli je dodatkowa warstwa materiału, w związku z tym nie ma przeszkód, aby mogły się przemieszczać - co ma znaczenie ze względu na różnicę w rozszerzalności pod wpływem ciepła wylewki i podłoża (np. izolacji akustycznej czy cieplnej). Grubość takiego podkładu winna wynosić od. 4 cm, jeśli decydujemy się jednak na brak uzbrojenia, powinniśmy ją podwoić.

<<
1
2
3
>>
Wyróżnione firmy
Copyright 2009-2012 - Tynkiwpolsce.pl
Doładowanie Artykuły - Created by Arpi