
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Tynki wapienne w tradycyjnym wykonaniu należą do kategorii antycznych. Obecnie technika ta wróciła do łask nie tylko ze względu na remonty starych, zabytkowych obiektów ale także z uwagi na zdrowy i pachnący antykiem charakter. Jest dosyć duże zapotrzebowanie na powłoki, które sprawiaja wrażenie wiekowych, a jednocześnie są trwałe i solidne.
Współczesne tynki wapienne sprzedawane sa jako wyroby gotowe w postaci suchej i oparte są na wapnie gaszonym oraz bardzo drobnym kruszywie niekiedy marmurowym. Tynki wapienne zewnętrzne mają dodatek utwardzacza w postaci białego cementu.
Tynki wapienne powstaja z zaprawy , która jest mieszaniną spoiwa, ciasta wapiennego lub wapna suchogaszonego, piasku i wody. Zaprawa wapienna twardnieje pod wpływem dwutlenku węgla zawartego w powietrzu. Twardnienie tynków współczesnych jest przyspieszone przez różnego rodzaju dodatki.
Podstawowym składnikiem tynków wapiennych jest wapno. Gotowe suche mieszanki zawierają też kruszywo mineralne, domieszki i ewentualnie barwniki. Tynki wapienne długo wiążą, więc nie trzeba śpieszyć się podczas ich nakładania. Są też dzięki temu odporne na skurcz podczas schnięcia i nie zachodzi ryzyko, że zaraz po ułożeniu popękają.
Tynki wapienne mają małą wytrzymałość na uszkodzenia, ale za to idealnie nadają się do nakładania na inne, stare tynki. Przyjmuje się bowiem zasadę, że na tynk można nałożyć drugi tynk tylko pod warunkiem, że będzie słabszy od pierwszego. Tynki wapienne są bardzo paroprzepuszczalne i dzięki temu zapewniają dobry mikroklimat w pomieszczeniach.
Tynków wapiennych nie poleca się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Mają one grubość 1-2 cm. Producenci oferują także tynki wapienne do nakładania maszynowego. W sprzedaży są również gładzie wapienne do wyrównywania powierzchni tynków wapiennych. Ich warstwa po ułożeniu nie przekracza 5 mm.