Na tej stronie używamy plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Dodaj firmę za darmo
Przeszukaj artykuły
Reklama
Znajdź firmę tynkarską

Tynk renowacyjny

Tynk renowacyjnyŚciany budynków są narażone na działanie czynników szkodliwych takich jak wilgoć, para wodna, czy lód. Woda pod różnymi postaciami jest nośnikiem różnych substancji chemicznych, które mają bardzo negatywny wpływ na źle zaizolowane i zabezpieczone  mury, ściany zewnętrzne i  fundamenty budynków.  Substancje chemiczne zawarte w opadach atmosferycznych mogą powodować powstawanie wyżłobień kapilarnych, w których gromadzi się woda, wykwitów solnych, przebarwień, łuszczenia się powłok malarskich,  odpadania tynków, a w konsekwencji do destrukcji samego muru. Jedną z metod zabezpieczania ścian zewnętrznych jest położenie warstwy tynków renowacyjnych.  Tynki renowacyjne działają na zasadzie osuszania ścian budynków (przejmowania na siebie działania skutków warunków atmosferycznych) , zapobiegając tym samym  powstawaniu szkodliwych działań chemiczno-erozyjnych na powierzchni zewnętrznej ściany. Zaletami tej metody ochrony muru jest to, iż:

1. Tynki renowacyjne zazwyczaj mają strukturę porowatą. Dzięki czemu cechuje je duża dyfuzyjność i absorpcja wilgoci. Przepuszcza parę wodę i ułatwia jej odprowadzenie poza ścianę, a tym samym prowadzi do szybkiego osuszenia się muru.

2. Dzięki swojej strukturze w znaczny sposób ogranicza powstawanie  wykwitów solnych, pleśni oraz  zjawisk mechanicznych uszkodzeń ścian (pęknięcia, wyżłobienia itp.). Ciekawostką jest to, że tego typu zaprawy potrafią także gromadzić sól przedostającą się wraz z wodą z muru, która odkłada się w jego wewnętrznych warstwach i ulega  krystalizacji w jego porach.  Zapobiega to krystalizacji soli na elewacji budynku i w wewnętrznych warstwach muru.

3. Tynki renowacyjne mają zastosowanie nie tylko na zewnętrzne powierzchnie elewacyjne, ale mogą też z powodzeniem być stosowane na ściany wewnętrzne oraz piwniczne, narażone na szkodliwe warunki wilgoci. W zależności od potrzeb można kłaść ich jedną warstwę lub dwie, rzadziej w trzech. Generalnie grubość takiego tynku nie powinny przekraczać 2,5- 4,6 cm. 

<<
1
2
>>
Wyróżnione firmy
Copyright 2009-2012 - Tynkiwpolsce.pl
Doładowanie Artykuły - Created by Arpi