Na tej stronie używamy plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Dodaj firmę za darmo
Przeszukaj artykuły
Reklama
Znajdź firmę tynkarską

Tynk polimerowy

Tynki polimerowe wykonane są z masy polimerowej o dużej elastyczności. Powłoka jest odporna  na pęknięcia, przez co tynki polimerowe się nie kruszą.

Masy tynkarskie są podzielone na dwa rodzaje: ze względu na grubość tynku np. zaprawy grubowarstwowe (tradycyjne tynki mineralne cementowo-wapienne, cementowe, krzemianowe) i cienkowarstwowe (masy mineralne i polimerowe).oraz rodzaj spoiwa.

Jeśli chodzi o zaprawy mineralne to spoiwem jest cement, wapno, gips lub potasowe szkło wodne, natomiast w zaprawach polimerowych jest dodatkowo związek organiczny, lub krzemoorganiczny.

Do właściwości mas polimerowych należą: dyspersja wodna, spoiwo organiczne, pigment i wypełniacz mineralny. Wykorzystywane są do budowy warstw dekoracyjno – ochronnych, a także jako warstwa izolacyjna w systemach ociepleń budynków. W tynkach polimerowych dyfuzja pary jest 20-krotnie niższa, niż w tynkach mineralnych. Warto dodać, że tynki polimerowe charakteryzuje odporność na uderzenia (udarność).

Żywice akrylowe (związek organiczny) pełnią funkcje spoiwa w zaprawach polimerowych. Producent używa odpowiedni skład chemiczny mieszanki zależnie od właściwości tynku. Tynki akrylowe są mało nasiąkliwe w warstwie elewacyjnej. Do wad tynków z Żywicy należy dodać podatność na elektrostatyczne ładowanie się powierzchni fasady np. wiatr ma działanie elektrostatyczne. W większych miastach skutkuje to brudzeniem się budynków, poprzez znajdowanie się obiektów nieopodal ruchliwych ulic. Tynki ze spoiwem z żywic silikonowych mogą się samo oczyszczać np. poprzez deszcz osiadający na elewacji. Zalety tynków akrylowych i mineralnych posiadają tynki silikonowe, jednakże są droższe.

 

W tynkach znajdują się wypełniacze. Do takich wypełniaczów należy zaliczyć: kruszywa: kwarcowe, wapienne, marmurowe, krzemowe, granulat kwarcu i marmuru jak również barwione piaski, kredy strącone i białe lub dolomity. To jak wygląda kruszywo, ma wpływ na to jak będzie potem wyglądać faktura wykonanego tynku. Kruszywa używane w tynkach powinny spełniać normy DIN. Tynki polimerowe zabarwia się w masie farbami akrylowymi. W masach tynkarskich używane są także modyfikatory, które znacząco ulepszają konsystencję zaprawy tynkarskiej.

Wyróżnione firmy
Copyright 2009-2012 - Tynkiwpolsce.pl
Doładowanie Artykuły - Created by Arpi