Na tej stronie używamy plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Dodaj firmę za darmo
Przeszukaj artykuły
Reklama
Znajdź firmę tynkarską

Tynk ozdobny

Tynki stosowane są w budownictwie od tysięcy lat. Niektóre ich rodzaje stosuje się praktycznie w niezmienionej postaci do dnia dzisiejszego.  Wiele nowych typów zapraw tynkarskich, produkowanych w postaci sproszkowanych  mieszanek do zarobienia z wodą lub gotowych mas tynkarskich, opracowano w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat. Do szczególnie nowych odmian zapraw możemy zaliczyć tynki ozdobne, coraz częściej popularne na rynku budowlanym. Tynki dekoracyjne są to cienkościenne warstwy zaprawowe, przygotowane już fabrycznie w postaci gotowej do zastosowania na ściany. Stanowią one cienką warstwę, którą nakłada się na przygotowaną gładka powierzchnię. Tego typu  zaprawy dotychczas stosowane były jako warstwa wykończeniowa w systemach dociepleń ścian zewnętrznych. Jednakże  na rynku szeroki wybór form i struktur tych produktów budowlanych spowodował, iż coraz częściej stosujemy je w naszych wnętrzach.


Charakterystyka, funkcje i rodzaje tynków ozdobnych
Tynki ozdobne można z powodzeniem zastosować na ścianach wewnętrznych w  pomieszczeniach mieszkalnych. W salonie, pokoju czy jadalni spełniają one głównie funkcje dekoracyjne, wprowadzając oryginalny styl i klimat do naszego wnętrza. Dzięki tego typu zaprawom na naszych ścianach możemy uzyskać oryginalne efekty wizualne jak np. pustynia, japońska tkanina, stiuk wenecki czy marmurowe wykończenia ścian. Mnogość kolorów, odcieni i faktur pozwala na stworzenie niepowtarzalnego charakteru w naszym pomieszczeniu. Biorąc pod uwagę ich strukturalność możemy otrzymać ciekawe i niepowtarzalne efekty przebarwień i cieni, nadających niespotykanej , a zarazem niepowtarzalnej wyjątkowości aranżacji ścian.
Drugą ważna cechą funkcjonalną tych zapraw, stosowaną głównie w kuchni lub łazience,  jest  zabezpieczenie powierzchni ściany np. przed wilgocią. Ponadto tynki te są ciekawą alternatywą dla innych materiałów stosowanych do dekoracji ścian. Na ścianach oddają wrażenie naturalnego materiału, który jednolicie pokrywa i dekoruje powierzchnie ściany. Dzięki nim uzyskujemy fakturę pozbawioną widocznych złączy czy połączeń tak częstych na powierzchniach pokrytych kafelkami, tapetami lub innego typu okleinami wykończeniowymi.
Ze względu na charakter spoiwa i surowca użytego do ich produkcji wyróżniamy tynki organiczne, do których możemy zaliczyć akrylowe, polimerowo- akrylowe lub żywiczne. Są one najczęściej gotowe do nakładania prosto z opakowania bez konieczności mieszania ich z wodą. Innego typu tynkami dekoracyjnymi są tynki mineralne (np. cementowo- wapienne czy silikatowe ) oraz mieszane (polimerowo-mineralne), które to zazwyczaj są w postaci suchej mieszanki do wymieszania z wodą.

<<
1
2
>>
Wyróżnione firmy
Copyright 2009-2012 - Tynkiwpolsce.pl
Doładowanie Artykuły - Created by Arpi