Na tej stronie używamy plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Dodaj firmę za darmo
Przeszukaj artykuły
Reklama
Znajdź firmę tynkarską

Tynk gliniany

Jest to doskonała propozycja dla miłośników ekologicznych rozwiązań. Materiałem wiążącym tynków glinianych jest - jak sama nazwa wskazuje - glina. Mają one wiele zalet: są paroprzepuszczalne, odporne na pleśnie i grzyby domowe. Dzięki dużej masie dobrze akumulują ciepło. Pochłaniają je, gdy w pomieszczeniu jest wysoka temperatura, i oddają, gdy robi się chłodniej.

Tynki gliniane potrafią tłumić dźwięki. Mają także zdolność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów – na przykład dymu tytoniowego. Jednak najważniejszą cechą tynków glinianych jest to, że w każdej chwili można je usunąć na mokro ze ściany i po ponownym rozrobieniu ułożyć w innym miejscu. Podobne włąściwości ma tynk japoński. Grubość tynku glinianego zwykle wynosi około 2-3 cm. Kiedyś do tynków glinianych dodawano naturalne włókna: sieczkę, sierść zwierzęcą lub trzcinę. Wzmacniały one tynk, ale powodowały często jego korozję biologiczną, objawiającą się nalotami pleśni i nieprzyjemnym zapachem. Teraz są dostępne gotowe, fabrycznie przygotowywane mieszanki tynkarskie, pozbawione tych wad. Można składować je przez nieograniczony czas, a jeśli nawet zamokną w workach, to po wysuszeniu w dalszym ciągu nadają się do użytku. Lepiej jest stosować takie gotowe produkty, zamiast samemu wykonywać zaprawę, ponieważ nie każde złoże gliny nadaje się do wykorzystania i często glina niepewnego pochodzenia, wysychając, nie osiąga wymaganej wytrzymałości.

Dlaczego warto stosować tynki gliniane?
  • Nie starzeją się.
  • Można je składować przez nieograniczony czas, a nawet jeśli zamokna w workach, to po wysuszeniu w dalszym ciągu nadają się do użytku.
  • Można je stosować na wszystkie podłoża: beton, cegła, kamień, a nawet na drewno i stary tynk.
  • Akumulują ciepło. Znaczny ciężar tynku glinianego (1 m2 tynku grubości 1 cm waży ponad 17 kg) nie musi być wadą. Dzięki temu dobrze akumuluje ciepło: gromadzi je i gdy się ochłodzi, powoli oddaje.
  • Izoluje i pochłania dźwięki, a jeśli dodatkowo ma swobodnie ukształtowaną, nierówną fakturę, to na jego powierzchni będą one rozpraszane.
  • Można uzyskać dowolny wygląd ściany. Produkowane obecnie tynki z gliny mają róźne uziarnienie, co pozwala uzyskać ciekawe faktury: od wyraźnych i chropowatych (gruboziarniste - średnica ziaren kruszywa około 2 mm) po delikatne i gładkie (drobnoziarniste - średnica ziaren około 0,6 mm).
  • W każdej chwili można zmienić ich wygląd. Choć trudno to sobie wyobrazić, fakturę tynków glinianych moźna zmienić nawet po wielu latach od jego ułożenia. Wystarczy je zmoczyć i nadać im nową fakturę.
  • Tynki gliniane jako jedyne można skuć na mokro, zarobić z wodą i nałożyć jeszcze raz.
<<
1
2
>>
Wyróżnione firmy
Copyright 2009-2012 - Tynkiwpolsce.pl
Doładowanie Artykuły - Created by Arpi