Na tej stronie używamy plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Dodaj firmę za darmo
Przeszukaj artykuły
Reklama
Znajdź firmę tynkarską

Tynk cementowo-wapienny

tynki cementowo-wapienneTynki tradycyjne czyli tynki cementowo-wapienne są do dziś ciągle popularnym materiałem do wykończenia ścian, zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego. Można go przygotować bezpośrednio na budowie, jednak trzeba pamietać o starannym dobraniu proporcji składników. Pewniejszym rozwiązaniem jest kupienie dostępnych na rynku gotowych suchych mieszanek cementowo-wapiennych z dodatkami uszlachetniajacymi. W skład gotowych mieszanek cementowo – wapiennych wchodzi cement, wapno i wypełniacze kwarcowe. Zadaniem dodatków uszlachetniających jest zapewnienie materiałom plastyczności i odpowiedniej przyczepności do podłoża. Tynk układa się warstwą grubości od 2 do 20 mm. Zaprawę nakładamy równomiernie kielnia lub maszynowo agregatem tynkarskim. Jej nadmiar zbiera się łata, a podczas układania ostatniej, wykończeniowej warstwy tynku - pacą. Do najtrudniejszych czynności podczas układaniu tynku należy zacieranie. Tynk cementowo-wapienny w porównaniu z innymi tynkami jest najłatwiejszy do zacierania, czyli najłatwiej wygładzić jego powierzchnię po nałożeniu na ścianę.  Informacje  do jakiego pomieszczenia i na jakie podłoże zalecany jest dany tynk, mozemy znaleźć  na opakowaniu lub karcie technicznej produktu. 

tynki cementowo-wapienneTynki cementowo-wapienne mogą być ostatecznym wykończeniem powierzchni ściany albo stanowić podłoże do wykonania wypraw, takich jak gładzie gipsowe, tynki mineralne czy akrylowe. Grubość naniesionego tynku wynosi 2-3 cm. Gruby, a więc i ciężki tynk dobrze akumuluje ciepło i zwiększa komfort akustyczny domu. Jest łatwy do wyrobienia i zacierania, ma dobra paroprzepuszczalność. Podłożem pod tynki cementowo – wapienne mogą być podłoża mineralne, czyli ściany i sufity z betonu zwykłego, betonu komórkowego, cegły, pustaków ceramicznych. Tynk cementowo – wapienny jest niezastąpiony w pomieszczeniach wymagających wypraw odpornych na wilgoć i uderzenia mechaniczne.

<<
1
2
>>
Wyróżnione firmy
Copyright 2009-2012 - Tynkiwpolsce.pl
Doładowanie Artykuły - Created by Arpi