Na tej stronie używamy plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Dodaj firmę za darmo
Przeszukaj artykuły
Reklama
Znajdź firmę tynkarską

Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej

Dodano: 2011-05-24
Porady - Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej

Dobieramy odpowiednie proporcje 

Obecnie na rynku dostepne są gotowe mieszanki, do których należy dodać tylko wodę i dokładnie wymieszać. Tak przygotowana zaprawa jest gotowa do użycia.    W celu samodzielnego wykonania zaprawy tynkarskiej cementowo-wapiennej czyli tynku tradycyjnego, w tym wypadku 1-warstwowego, musimy wymieszać ze sobą w odpowiednich proporcjach cement, wapno i piasek. (1:1:6)   W przypadku zastosowania 3-warstwowego tynku cementowo-wapiennego, używamy wody w ilości niezbędnej do uzyskania odpowiedniej konsystencji oraz pozostałych składników, których proporcje przedstawiają się następująco:
  • pierwsza warstwa "obrzutka" o grubości do 5mm (cement:piasek w stosunku 1:4)
  • druga warstwa "narzut" o grubości ok.15mm (cement:wapno:piasek w stosunku 1:2:10)
  • trzecia warstwa "gładź" o grubości ok 5mm (cement:wapno:piasek w stosunku 1:2:10)

Przygotowanie tynku 

Dla osób chcących przygotować niewielką ilość tynku, zalecamy użycie do tego celu odpowiedniej wielkości pojemnika, może to być np.kalfas. Wsypujemy w odpowiednich proporcjach cement, wapno i piasek, dokladnie mieszamy, a nastepnie dolewamy wodę. Ponownie dokladnie mieszamy w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji.
 
Średnią ilość zaprawy tynkarskiej najlepiej wymieszać na czystej gładniej powierzchni. W tym celu łączymy ze sobą "suche" składniki i mieszamy do uzyskania jednolitej barwy. Kolejnie furmułujemy kopczyk, w którym rozgarniamy kielnią środek i wlewamy do środka wodę. Rozrabiamy wszystko i powtarzamy czynność z dolewaniem wody do momentu uzyskania pożądanej konsystencji.
 
Dużą ilość tynku tradycyjnego wykonujemy za pomocą sprzętu mechanicznego. Do uruchomionej betoniarki wlewamy 70% potrzebnej wody. Dodajemy piasek, cement i wapno oraz dolewamy resztę wody. Po ok 5 min zaprawa tynkarska jest już gotowa.


Źródło: Tynkiwpolsce.pl
Wyróżnione firmy
Copyright 2009-2012 - Tynkiwpolsce.pl
Doładowanie Artykuły - Created by Arpi