Na tej stronie używamy plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Dodaj firmę za darmo
Przeszukaj artykuły
Reklama
Znajdź firmę tynkarską

Podstawy tynkowania

Dodano: 2011-05-10
Porady - Podstawy tynkowania Najlepszym okresem na tynkowanie elewacji jest okres wiosenny bądź też jesienny z racji temperatur, które nie mogą być większe od 20°C i mniejsze niż 5°C. W celu wykonania podłoża należy wziąć pod uwagę jego czystość i nośność . Dla narożników, czy otworów okiennych bądź drzwiowych niezbędne jest zachowanie prostych krawędzi. Cenne będzie tutaj zamontowanie metalowych listw tynkarskich. Listwy montuje się w sposób wyznaczający grubość tynku. Dla większych tynkowanych powierzchni listwy umieszczamy co 1,5 metra.
 
Na tak przygotowane podłoże nanosimy tynk. W zależności od rodzaju wybranego tynku stosujemy rożne techniki nanoszenia warstw.
 
Dla tynków wielowarstwowych przygotowaną wcześniej obrzutkę cementową (proporcje składników są następujące: 1kg cementu : 4 kg piasku) nanosimy przy pomocy kielni na tynkowaną ścianę. Grubość tej obrzutki winna wynosić między 3-4,5 mm. Następnie, po wyschnięciu, nakładamy kolejna warstwę o grubości 1,5 cm. W przypadku nadmiaru nałożonego tynku należy ściągnąć go przy pomocy listew. Kierunek przesuwu deski: od dołu do góry. Pozostawiamy całość do wyschnięcia ( około 24 h). Po wyschnięciu przy pomocy pacy lub kielni narzucamy gładź. Dla uzyskania równomiernej powierzchni zacieramy pacą gładź okrężnym ruchem. Czas schnięcia to od 2 do 3 tygodni. Tak położony tynk wielowarstwowy możemy pomalować farbą, położyć gładź gipsową lub tynk dekoracyjny.
 
Dla tynków wapiennych (proporcje składników są następujące: 1kg wapna: 2 kg piasku), postępowanie jest takie samo jak w przypadku zaprawy cementowo-wapiennej. Jednakże drugą warstwę należy położyć po upływie tygodnia od położenia warstwy pierwszej. Gdy wyschnie druga warstwa okrężnymi ruchami przecieramy tynk przy pomocy packi lub skrobaczki.
 
Dla tynków jednowarstwowych montujemy listwy tynkarskie, które wyznaczą grubość nakładanego tynku. Do sprawdzenia wyrównania pomiędzy listwami posłuży sznurek, który należy rozciągnąć pomiędzy dwiema listwami. Po nałożeniu tynku należy wyrównać go packą. W przypadku dużych powierzchni, jeśli nie chcemy alby widoczne były łączenia tynku, należy przerwać nakładanie go poprzez utworzenie na krawędzi skosu o kącie 45°.
 
Tynki dekoracyjne, to tynki gotowe do użycia. Mogą być koloru białego bądź wielokolorowe. Bardzo ważnym aspektem jest nakładanie tego typu tynków na odpowiednio przygotowane: suche i zgruntowane podłoże. Istotą jest również wyrównanie wszelkich nierówności występujących w podłożu. Nakładanie cienkowarstwowego tynku ( o grubości od 2-6 mm) zaczynamy od góry ściany. Nałożony tynk po kilku minutach twardnieje. W czasie 30 minut od twardnienia nadajemy odpowiednia fakturę przy pomocy pędzli, wałków strukturalnych czy plastikowych pacek.


Źródło: Literatura techniczna oraz tynkiwpolsce.pl
Wyróżnione firmy
Copyright 2009-2012 - Tynkiwpolsce.pl
Doładowanie Artykuły - Created by Arpi