Na tej stronie używamy plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Dodaj firmę za darmo
Przeszukaj artykuły
Reklama
Znajdź firmę tynkarską

Nowy tynk na stary tynk

Dodano: 2011-04-09
Porady - Nowy tynk na stary tynk Usunięcie starego tynku, stanowiącego warstwę elewacyjną, nie jest najlepszym pomysłem. Przy wykonywaniu tego typu prac, można łatwo uszkodzić inne warstwy układu, szczególnie warstwę zbrojącą, decydującą o trwałości całego ocieplenia. Takie uszkodzenie zaś, może pociągnąć za sobą dalsze, nieprzewidziane koszty. Istnieje jednak inny sposób, zdecydowanie lepszy, łatwiejszy i przede wszystkim mniej pracochłonny, który został przedstawiony poniżej.

Naprawa uszkodzonej części starego tynku

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić to oczyszczenie powierzchni starego tynku, szczególnie uszkodzonych fragmentów,  z wszelkich zabrudzeń spowodowanych osiadaniem na tynku kurzu, spalin lub innych zanieczyszczeń. Najlepszym sposobem będzie tutaj użycie wody pod ciśnieniem i miękkiej szczotki, pamiętając jednak, aby strumień wody był rozproszony. Przy zbyt wielkim ciśnieniu "punktowym", możemy pogorszyć stan aktualnego, wymagającego naprawy tynku.

Kolejnym etapem jest naprawa uszkodzonych fragmentów tynku.. Takie działanie jest konieczne w przypadku, gdy w sposób mechaniczny został uszkodzony materiał termoizolacyjny, a ciągłość siatki zbrojącej naruszona. W takiej sytuacji uszkodzony fragment należy wyciąć z elewacji, np. szlifierką kątową, a następnie dokładnie oczyścić siatkę stanowiącą zbrojenie wokół usuniętego fragmentu.  Teraz docinamy odpowiedni kawałek materiału termoizolacyjnego, a następnie wklejamy go w miejsce wcześniej wyciętego elementu.
Po związaniu użytej w tym celu zaprawy, nanosimy w miejscu uzupełnienia zaprawę klejącą i zatapiamy w niej siatkę. Należy pamiętać, aby nowo wklejona siatka zbrojąca zachodziła na istniejącą kilka centymetrów. 

Nakładamy nowy tynk

Po oczyszczeniu powierzchni tynku oraz wykonaniu niezbędnych prac naprawczych możemy przystąpić do właściwego etapu robót. Powierzchnię tynku trzeba teraz wyrównać. Możemy tu użyć, w zależności od rodzaju starego tynku, zaprawy klejącej w celu wypełnienia nierówności lub odpowiednich narzędzi do zeszlifowania ewentualnej chropowatości tynku. Zabieg ten wykonujemy, ponieważ nakładanie tynku bezpośrednio na inny tynk cienkowarstwowy z wyraźną fakturą, może sprawiać trudności oraz jest nieekonomiczne. 
Kiedy warstwa zaprawy wyschnie, koniecznie trzeba nałożyć na nią podkładową masę tynkarską, która stanowi nieodłączny element w technologii układania cienkowarstwowych tynków mineralnych lub akrylowych. Ze wzgledu na swe właściwości, własnie m.in. takie rodzaje tynków są zalecane do tego typu działań. Zastosowanie masy podkładowej poprawi przyczepność tynku i ograniczy możliwość wystąpienia na jego powierzchni plam, spowodowanych właściwościami podłoża lub jego niewłaściwym przygotowaniem. Po jej wyschnięciu, czyli ok 5 godzinach, możemy przystąpić do nakładania tynku cienkowarstwowego. Może to być tynk mineralny Atlas Cermit SN, SN-MAL, DR, akrylowy: Cermit N i R lub Akrylowy Tynk do Barwienia w Masie, . W przypadku użycia tynku przeznaczonego do malowania, Atlas Cermit SN-MAL, konieczne jest wykonanie powłoki malarskiej, która zapewni powierzchni tynku właściwą odporność na warunki atmosferyczne. 

Można użyć również tynków silikatowych lub silikonowych. Tynki silikatowe o nazwie Atlas Silkat dostępne są w 352 kolorach, natomiast silikonowe Atlas Silkon - w 655 kolorach. Oba występują w dwóch fakturach (baranek i drapana). Tynk nakładamy na przygotowane podłoże równomierną warstwą o grubości ziarna kruszywa, przy pomocy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Nadmiar materiału należy ściągać z powrotem do wiadra i przemieszać. Powstałą powierzchnię fakturuje się przy użyciu pacy z tworzywa sztucznego. 

Należy doświadczalnie (dla danego typu podłoża i danej pogody) ustalić maksymalną powierzchnię możliwą do wykonania w jednym cyklu technologicznym (naciągnięcie i zatarcie). Materiał należy nakładać metodą "mokre na mokre". Przerwy technologiczne należy z góry zaplanować, a tynkowaną powierzchnię chronić, zarówno w trakcie prac, jak i w okresie wysychania tynku, przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i opadów atmosferycznych. Czas wysychania tynku, zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza, wynosi od ok. 12 do 48 godzin. Temperatura podłoża i otoczenia, podczas wykonywanych prac i wysychania tynku, powinna wynosić od +5°C do + 25°C.

Źródło: Materiał opracowany na podstawie fachowych poradników oraz specyfikacji producentów
Wyróżnione firmy
Copyright 2009-2012 - Tynkiwpolsce.pl
Doładowanie Artykuły - Created by Arpi