Na tej stronie używamy plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
Dodaj firmę za darmo
Przeszukaj artykuły
Reklama
Znajdź firmę tynkarską

Wylewki na ogrzewaniu podłogowym

Dodano: 2012-01-24
Porady - Wylewki na ogrzewaniu podłogowym
Ogrzewanie podłogowe jest systemem, w którym nie ma grzejników, a powierzchnią grzewczą jest podłoga. Ze względu na wielość zalet,jest często stosowane, zwłaszcza w pomieszczeniach mieszkalnych. Chcąc jednak zainstalować w swoim domu tego rodzaju ogrzewanie, trzeba uwzględnić wiele szczegółów, umożliwiających jego dobre funkcjonowanie. Są to między innymi detale dotyczące konstrukcji, układania czy późniejszej eksploatacji systemu, ale przede wszystkim odpowiednia wylewka – zwana ogrzewaną.
 


 
Wylewka ogrzewana to wylewka wykonana na warstwie izolacyjnej w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Musi ona spełniać szczegółowe wymagania, dotyczące wykonywaniawlewek na warstwie izolacyjnej. Elementy ogrzewania podłogowego winny być w pełni wtopione w warstwę wylanego jastrychu. Na ten system ogrzewania zdecydować się należy, gdy jeszcze powstaje projekt domu. Należy w nim bowiem uwzględnić nie tylko wysokość wylewki ogrzewanej oraz jej dodatkowy ciężar (często nawet do 150 kg/m2) ale równieżprecyzyjnie określić poziom podłogi względem fundamentu, aby nie dopuścić do niepotrzebnej i zbyt dużej ucieczki ciepła przez fundamenty do gruntu.
 
Przy wykonywaniu wodnego ogrzewania podłogowego niezwykle ważne jest bardzo staranne przygotowanie podłoża pod wylewanie jastrychu. Należy zadbać, by było ono idealnie poziome i wyrównane, w innym razie układane na nim płyty izolacji termicznej nie będą do niego na całej powierzchnidokładnie przylegały i może dochodzić do pękania samego jastrychu, w którym będą zatopione elementy systemu ogrzewania. Każde zaniedbania w tym względnie prowadzą najczęściej do pękania rur w miejscu załamania wylewki. Kable elektryczne natomiast są dużo bardziej elastyczne.Takie problemy występują więc rzadziej w przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego
 
Wzdłuż ścian pomieszczenia, gdzie montujemy ogrzewanie podłogowe, wykonujemy tak zwanąizolację brzegową. Oddziela ona płytę grzejną od ściany. Mocujemy ją tak, by umożliwić jej swobodne odkształcanie się. Oprócz ograniczenia strat ciepła jej zadaniem jest bowiem również pochłanianie naprężeń, które powstają w wyniku kurczenia i rozszerzania i się podłogi, pod wpływem zmian temperatury. Izolację brzegową wykonuje się z płyt tej samej grubości co izolację poziomą.Jej wysokość powinna równać się wysokości wylewki. Najprostszym sposobem na jej wykonanie, jest zastosowanie pianki polietylenowej, sprzedawanej w formie specjalnych taśm samoprzylepnych.
 
Kolejnym etapem prac jest ułożenie izolacji cieplnej na podłodze. Najczęściej jest to wełna mineralna usztywniona żywicami lub sztywne płyty styropianowe. Ułożenie izolacji bezwzględnie wykonujemytak, by ograniczyć tworzenie się pustych przestrzeni przy przewodach instalacyjnych,ścianachczy też pomiędzy częściami izolacji. To ostatnie wyeliminuje tak zwany efekt klawiszowania pomiędzy nimi. Celem zapewnienia odpowiednich parametrów nośności podkładu przy użyciu styropianu, zalecane jest użycie minimum EPS-100. 

Celem zabezpieczenia izolacji przed zawilgoceniem, bezwzględnie należy ją osłonić od góry folią polietylenową grubości 0,2 mm lub folią aluminiową. Gdy nasza podłoga usadowiona jest na gruncie, izolację przeciwwilgociową układamy także pod izolacją cieplną. Folię, która będzie pełnić rolę warstwy rozdzielczej,układamy bez zbędnych fałd i zagięć.Zabezpieczamy jej krawędzie przed wpłynięciem pod nią jeszcze ciekłej mieszanki jastrychu. Najczęściej zalecane jest wykonywanie co najmniej dziesięciocentymetrowych zakładek na stykach folii i zaklejanie brzegów taśmą. Należy też dokładnie dopasować folię w narożnikach, gdzie styka się ona z pianką dylatacyjną. Na folii często nadrukowana jest siatka ułatwiająca precyzyjne ułożenie i zamocowanie rur, a dla usprawnienia pracy wykorzystuje się, przeznaczone specjalnie do podłóg ogrzewanych, płyty izolujące przyklejone do folii i rozwijane z rolki.

Wszystkie elementy systemu ogrzewania podłogowego, które umieszczone będą w warstwie jastrychu, należy bardzo dokładnie przymocować. Sposób,w jaki zostanie to wykonane, powinien uniemożliwiać wypłynięcie jakiegokolwiek elementu systemu, na wierzch wylewki. Zamocowanie należy wykonać za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych klipsów, w odstępach nie większych niż jeden metr. Celem prawidłowego wykonania całej instalacji, dodatkowo zaleca się przymocowanie rur bezpośrednio do warstwy tak zwanego„chudego betonu” (inaczej beton podkładowo-wyrównawczy; najczęściej służy jako warstwa podkładowa pod fundamenty, układana bezpośrednio na gruncie), a nie jedynie do warstwy styropianu.


Gdy wszystkie rury są już solidnie przymocowane, zanim instalacja zostanie zalana wylewką, niezbędne jest przeprowadzenie próby szczelności instalacji. Należy więc wypełnić rury wodą i utrzymać ciśnienie wymagane przepisami przez dwadzieścia cztery godziny. Gdy mamy całkowitą pewność, że układ jest szczelny, możemy rozpocząć wykonywanie warstwy wylewki. Niezwykle ważnym jest, by w trakcie wylewania instalacja była wypełniona wodą.Zachowanie takiego stanu zabezpieczy rury przed potencjalnym uszkodzeniem mechanicznym, powstałym w wyniku chodzenia ekipy wykonawczej. Należy również wyeliminować możliwe źródła wody kapiącej ze stropu. Dach znajdujący się nad stropem powinien być szczelny, a sam strop szczelnie zabezpieczony folią (należy szczególnie dokładnie sprawdzić stropy z elementów prefabrykowanych).

Grubość wylewanej warstwy ponad przewodami grzewczymi powinna wynosić od 30 mm do 40 mm. Ze względu na to, że wylewka na warstwie oddzielającej musi pochłaniać siły rozciągające, podane grubości są minimalnymiwymaganymi. Przy wyznaczaniu grubości wylewki kierować się należy projektowanymi obciążeniami użytkowymi oraz wymogami dotyczącymi okładzin wierzchnich.Szczególną uwagę poświęćmy na szerokość strefy brzegowej, tj. strefy pomiędzy ścianą a przewodami instalacji grzewczej. Strefa brzegowa nie może przekraczać 10 cm. Zbyt duża jej szerokość może spowodować niekontrolowane pękanie podkładu.Jastrych w jednym pomieszczeniu powinien być wykonany w sposób ciągły, bez przerw w ciągu dnia. Przy robotach tego typu, temperatura otoczenia nie może być niższa od +5oC. Nie można również dopuścić do zamarznięcia lub podgrzewania jastrychu w czasie wiązania. Warto zaznaczyć, że robienie poprzecznych szczelin dylatacyjnych jest niezbędne w przypadku tradycyjnych podkładów cementowych. Maksymalne pole bez dylatacji to 5 x 5 mb. Zadaniem szczelin dylatacyjnych jest niwelowanie rozszerzania się betonu pod wpływem ciepła i ochrona nawierzchni przed pękaniem.

Po siedmiu dniach od wylania można uruchomić ogrzewanie podłogowe. Pierwsze nagrzewanie i stygnięcie powinno się przeprowadzać stopniowo. Podniesienie lub obniżenie temperatury winno przebiegać w cyklu dobowym, przy czym każdej następnej doby powinna ona wzrosnąć lub zmaleć nie więcej niż o 5°C. W przypadku warstwy jastrychu grubszej niż 65 mm cały proces należy powtórzyć po przerwie trwającej trzy dni. Podczas całego procesu należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym zainstalowano ogrzewanie podłogowe.

Obecnie wielu producentów oferuje dostarczenie wylewki na budowę. Gotowa mieszanka, zamówiona w wytwórni betonu dostarczana jest na plac budowy w wybranym momencie. Dzięki zastosowaniu gotowej wylewki, unikamy problemów ze składowaniem surowców, nadmiarem materiału po zakończeniu robót czy też utrzymywaniem dodatkowych urządzeń na budowie. Jej zamówienie z wytwórni nie wymaga zapotrzebowania na duże ilości. Minimalne zamówienia wynoszą nawet 1 m3, co odpowiada około 25 m2 wylewki o grubości 4 cm.


Źródło: Tynkiwpolsce.pl
Wyróżnione firmy
Copyright 2009-2012 - Tynkiwpolsce.pl
Doładowanie Artykuły - Created by Arpi